Tipy na výlet - Lipno

Lipensko je svou přírodní rozmanitostí výjimečnou lokalitou v České republice. Této jedinečné krajinné scenérii pomohl sám člověk. V padesátých letech 20. století proběhla výstavba vodní nádrže Lipno, největšího vodního díla v České republice. Tato stavba, ať už pozitivně či negativně, ovlivnila osudy mnoha lidí žijících v této oblasti a poměrně výrazně změnila ráz místní krajiny. Z historického hlediska je Lipensko výjimečné i tím, že je zde mnoho zaniklých a zatopených obcí.

Více o stavbě Lipenské přehrady.

Díky tomu, že se Lipno nachází blízko hranic s Rakouskem, patřila tato lokalita za komunistů do příhraničního pásma. Na jihozápadní břehy Lipenské přehrady se po mnoho let obyčejný smrtelník neměl možnost podívat. Z toho důvodu je oblast poměrně málo zastavěná. Proto když se tímto místem budete projíždět na kole, obklopí vás nedotčená příroda - louky, pastviny a hluboké Šumavské lesy.

Žhavé tipy na výlet

Rozhledna Vítkův Hrádek

Vítkův Hrádek

Vítkův Hrádek byl postaven v polovině 13. století a sloužil jako pohraniční pevnost. Hrad byl udržován až do začátku 18. století. Dnes patří mezi oblíbené výletní místo.

Lokace :
Vítkův Hrádek se nachází na hranici jižních Čech s Rakouskem nad zaniklou vsí Sv. Tomáš, západním směrem od městečka Frymburk. Zřícenina je situována na zalesněném kopci, na pravém břehu řeky Vltavy.

Hrad Rožmberk nad Vltavou

Hrad Rožmberk nad Vltavou

Příběh hradu Rožmberk sahá do 13. století. Z této doby také pochází gotická věž Jakobínka. Mladší, dolní část hradu byla postavena během 14. století. V současnosti se zde nachází sbírka zbraní a rodinná galerie. Rodina Buquoy opustila hrad v roce 1945. Navštívit můžete i středověkou mučírnu.

Lokace :
Hrad Rožmberk se nalézá 35 km jižně od chaty na protáhlém ostrohu nad řekou Vltavou.

Cyklotrasy

Cyklotrasy okolo Lipna

Lipensko nabízí 10 řádně označených cyklookruhů, které jsou vzájemně propojeny.

Legenda
 
Svatotomášským pohořím
 
Po stopách Adalberta Stiftera
 
Vltavským kaňonem
 
Rakouská
 
Jezerní
 
Krumlovská
 
Schwarzenberská cesta
 
Okolí Lipna

Výlet (vyjížďka na kole) na Plešné jezero a k památníku Adalberta Stiftera

Příjezd vlakem nebo autem do Nové Pece. Následně po zelené stezce nahoru. Zde najdete druhé nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě ( 1090m). Na skalním výběžku přímo nad jezerem stojí ve výšce 1311m památník básníka a spisovatele Adalberta Stiftera s nádhernou vyhlídkou na jezero.

Klášter Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod

Lokace :
Cisterciácký klášter Vyšší Brod leží asi 36 km od chaty, na pravém břehu řeky Vltavy.

 

Rybaření

Lipenské jezero bývá rybáři nazýváno "rybářským rájem" a zaujímá první místo mezi významnými rybářskými revíry. Přístupy k vodě jsou ideální a chytat se dají prakticky všechny druhy ryb.

Tipy na výlet podle lokalit

Černá v Pošumaví

Černá v Pošumaví je od chaty vzdálena cca 2 km. V letních měsících je obec centrem turistického dění. Nachází se zde příjemné koupání s písečnou pláží a tobogánem. Vaše ratolesti se mohou vydovádět na pouti, která rok co rok přijíždí na červenec a srpen, zatímco Vy si projdete zdejší bleší trh nebo se občerstvíte v restauraci. V hlavní turistické sezoně je v provozu i letní kino.

Kdo si rád užívá letní pohodu ve spojení s poslechem dobré hudby, doporučujeme Lipnofest.

Windsurfing

Windsurfing

Díky vysoké nadmořské výšce, patří Lipenské jezero k nejoblíbenějším místům České republiky pro windsurfing. Windsurfing je koncentrován především ve dvou oblastech a to Černá v Pošumaví a Kovářov.

 

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou se změnilo od devadesátých let k nepoznání. V současné době se dá říci, že obec Lipno nad Vltavou se stala moderním turistickým letoviskem, které nabízí mnoho atraktivit jak v letní, tak zimní sezoně. Najdete zde pěkné promenády podél přehrady Lipno a zároveň i lyžařské sjezdovky, které se v letních měsících promění na ráj bikerů.

Aquaworld Lipno

Aquaworld Lipno
  • obdélníkový plavecký bazén o velikosti 16 x 8 m
  • kruhový bazén s atrakcemi o průměru 16 m.
  • divoká řeka s peřejemi a protiproudem
  • dětské brouzdaliště s vodním hříbkem
  • whirlpool
  • bazének s masážními tryskami
  • perličková deska se vzduchovým roštem
  • tlaková sprcha
  • perličková sedačka se vzduchovými tryskami
 

Bobová dráha

Bobová dráha

Nově dokončená letní bobová dráha na Lipně se svými parametry a umístěním v překrásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero se řadí k absolutní světové špičce.

 

Výlety parníkem po Lipenské přehradě

Výlety parníkem po Lipenské přehradě

Malý okruh
Z přístavu Lipno nad Vltavou, okolo Přední Výtoně do Frymburku a Hruštic. Výhled na největší část jezera směrem na Smrčinu s 1337m nad mořem, Moldau Blick a Vítkův Hrádek.

Vzdálenost: 22 km , Doba plavby: 1:20 hod.
Jízdy: denně 8:00 - 17:00 hod
Odjezdy: 9:30, 11:00, 15:30 hod

Velký Okruh
Stejně jako u malého okruhu a však dále do Dolní Vltavice směrem na Radslav.

Délka: 32 km, doba plavby: 2 hodiny
Jízdy: denně 8,00 – 17,00 hod
Odjezd: 13,30

Golfové hřiště

18-ti jamkové golfové hřiště plně využívá přírodního rázu kopcovité krajiny s výhledem na jezero.

Bližší informace o všemožných radovánkách a atrakcích naleznete na www.lipnoservis.cz

Horní Planá

Město Horní Planá je ideální pro běžné nákupy, posezení v restauraci či v cukrárně. Kromě běžných služeb typických pro menší město, zde najdete upravovanou písečnou pláž s možností půjčení loděk nebo šlapacích kol, převoz přes Lipenskou vodní nádrž, letní kino, půjčovnu motokár nebo mini golf.

Český Krumlov

Český Krumlov je od chaty vzdálen 25 km.

Otáčivé hlediště

Otáčivé hlediště

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě Českokrumlovského zámku s využitím letohrádku zvaného Bellarie, nejcennější stavby zahradní architektury v Čechách. Zahrada, letohrádek a pohádkové prostředí setmělé noční zahrady již zaručují nádherný kulturní zážitek.

 

Hrad a zámek Český Krumlov

Český Krumlov

Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov leží na skalnatém návrší nad korytem řeky Vltavy. Areál zámku patří mezi největší z celé střední Evropy. Vysoké hodnocení místa z řad domácích i zahraničních odborníků vedlo postupně k získání statutu nejvyšší památkové ochrany. V roce 1963 bylo město prohlášeno městskou památkovou rezervací, v roce 1989 byl areál zámku vyhlášen národní kulturní památkou a v roce 1992 byl celý historický komplex zapsán do Seznamu památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Grafitový důl

Grafitový důl

Grafitový důl se nachází na Chvalšinské ulici při výjezdu z Českého Krumlova směrem na Kájov, Černou v Pošumaví. Rozhodnete-li se navštívit důl, určitě prožijete nevšední zážitky. Budete vybaveni speciálním oblečením, dostanete helmu a lampu a na prohlídku Vás odveze důlní vláček. Dozvíte se něco nového o hornické práci a poznáte tajuplné prostředí dolu.

 

Museum útrpného práva

Museum útrpného práva

Ve starobylé budově radnice byla nově zrekonstruována středověká sklepení, návštěvník je vtažen do doby krutého středověku, kdy útrpné právo zažívalo svůj rozkvět a kdy k mučení vinných i nevinných byly používány nejkrutější metody a k tomu příslušné rafinované mučící nástroje a pomůcky.

 

Museum voskových figurín

Museum voskových figurín

Toto muzeum je zaměřeno na osobnosti a region jižních Čech: Petra Voka, Karla IV., Rudolfa II., Marii Terezii, Jana Žižku a další osobnosti české historie, které zde můžete potkat.

Museum najdete v nově rekonstruovaném nádherném renesančním domě v samotném srdci Českého Krumlova.

 

Putování po Šumavě

Pro milovníky Šumavy se nabízí mnoho dalších výletů - Boubínský prales, Povydří, Kašperské Hory, Modrava, Srní, Jezerní slatě, …